İçeriğe geç

Bayram Telli

bportre

Bayram Telli, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Güngören ilk ve orta okulunda, Lise tahsilini Güngören İzzet Ünver Lisesi’nde tamamladı (1977). Lise yıllarında başladığı gitar çalışmalarını, liseyi bitirene kadar iyice ilerletti. Liseyi bitirdikten sonra çeşitli gazino ve müzikhollerde profesyonel olarak çalışmaya başladı. Türk Halk Müziği’ne olan tutkusu onu bağlama çalmaya yöneltti. Gitar ile Bağlama arasında bir sentez oluşturarak Dört Telli Bağlama adını verdiği bir bağlama tekniğini geliştirmeye çalıştı.

1981–1983 yıllarında vatani görevini er olarak Van orduevinde tamamladı. Aynı yıl (1983), İstanbul’un Güngören ilçesinde Telli Müzik Merkezi’ni kurdu. Ardından 1984 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünün giriş sınavlarına girdi ve birincilikle kazandı. Böylelikle hem müzik öğrenimi, hem müzisyenlik hem de öğretmenlik bir arada yürümeye başladı.

1985 yılında Filiz hanım ile evlendi. 1986 yılında ilk oğlu Ozan dünyaya geldi. 1990 yılında konservatuardan mezun oldu. Aynı yıl yüksek lisans imtihanlarına girdi ve birincilikle kazandı. Bir yandan yüksek lisans eğitimine devam ederken 1991 Eylül’ünde Bağcılar Malazgirt İlköğretim Okulunda müzik öğretmeni olarak göreve başladı. Eylül sonunda ikinci oğlu Okan dünyaya geldi. Ocak 1997’ de yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1998’in Şubat ayında Güngören Abdi İpekçi İlköğretim Okulu’ndaki görevinden istifa ederek tamamen kendini Telli Müzik Merkezi’nin çalışmalarına verdi.

Halen Telli Müzik Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi olarak müzik yaşamına devam etmekte olan Bayram Telli, uzun yıllara dayanan bilgi, beceri, tecrübe ve birikimlerini öğrencileri ile paylaşmaya devam etmektedir.